šalvěj

 

Je spousta druhů šalvěje. Šalvěj lékařská, divotvorná, luční, bílá, zářivá.....

Tou nejužitečnější je z našeho pohledu lékařská. Má velmi podobné účinky jako rozmarýna. Skvělá je v tomto období na všechny druhy zánětů v ústech. Sama ji mám vyzkoušenou na angínu, respektive na zhnisané mandle. Pro tento účel šalvějový čaj použijte jako kloktadlo.

Nenahraditelná je také při oparech- postižené místo několikrát denně ošetřujte šalvějí. Ať již ve formě silného čaje, nebo drcených čerstvých listů.

Při plísňových onemocněních a ženských potížích a mykozách si uvařte velmi silný čaj a ráno a večer provádějte koupele postižených míst. Můžete přidat i řepík. Během pár dní byste měli pocítit úlevu.

Pokud se váš manžel nepříjemně potí, a to na jakýchkoli místech, přidejte mu výluh šalvěje do koupele. Určitě zabere. A pokud je tak trošku váš muž neohrabaný a čistě náhodou si vody lokne, nevadí, tato bylinka je totiž skvělá i proti nadýmání. Zklidňuje i žaludek, pomáhá na pálení žáhy a skvěle působí s rozmarýnou, tymiánem a petrželí jako výluh proti lupům.

Odjakživa byla šalvěj v lidovém léčitelství používána ve formě čaje proti artritidě.

A jedno upozornění. Silice šalvěje lékařské obsahuje jedovatý thujon, proto by se měla užívat v malých dávkách a ne dlouhodobě.

Zcela něco jiného je Šalvěj divotvorná, ke ketré se vrátím.

Ta se velice těžko v našich podmínkách pěstuje, většinou nekvete a množí se řízkováním. Salvia divinorum je původem z Mexika. Je uměle vyšlechtěná některým z místních indiánských kmenů pro její duši.