Migréna

 

Lidé trpěli bolestmi hlavy od nepaměti. V dávné historii byli přesvědčeni, že bolest hlavy způsobují zlí duchové. Těch se zbavovali odstraněním části lebečních kostí, což duchům uvolnilo cestu k opuštění těla. Migréna byla jako onemocnění poprvé popsána ve starověkém Egyptě 1000 let před Kristem a lékaři doporučovali jako léčbu přivázat k hlavě keramického krokodýla s tlamou plnou bylin. Zmínky o této nemoci můžeme najít také u Hippokrata (460 – 370 př. Kr.) a Galéna (201 – 131 př. Kr.). Právě Galénos použil jako první pojem hemikrania, tedy jednostranná bolest. Od něho bylo odvozeno staroanglické pojmenování „megrim“, které dalo základ dnešnímu označení pro tuto nemoc. Kromě různých rostlin, např. vrbové kůry, se ve starověku používalo k léčbě migrény přikládání baněk, které znali v Mezopotámii, starém Egyptě a Římě již před 4 000 lety. Lidé přitom věřili, že bolest je způsobena škodlivými látkami, které se v daném místě hromadí. Pomocí baněk se snažili daná místa detoxikovat.

 

Migréna je opakující se chronická bolest hlavy charakterizovaná obvykle střední až silnou intenzitou. K doprovodným příznakům patří nevolnost, zvracení, světloplachost, větší citlivost na zvuky apod. Migrenózní bolesti hlavy sice neohrožují pacienty na životě, ale mají velmi negativní dopad na kvalitu jejich života.

 

Přes hlavu člověka prochází několik akupunkturních drah, a to zejména dráha žlučníku a dráha močového měchýře. Z výše uvedeného vyplývá, že z pohledu alternativní medicíny bývají tyto obtíže spojeny právě s dysfunkcí ledvin a močového měchýře, ale častěji s dysfunkcí žlučníku. Velmi často se objevují u žen tzv. předmenstruační migrény, které spouští hormonální dysbalance. V tomto případě je vhodné užívat přírodní preparáty obsahující přírodní estrogen jako je např. tinktura z pupenů Jeřábu ptačího nebo bylinný čaj Serafin pod názvem Klimakter a také vitamín E.

 

V případě, že bolest hlavy začíná v oblasti spánků, za očima a nebo v oblasti čela, jedná se zpravidla o problém spojený se žlučníkem. V tomto případě je vhodné popíjet čaj Serafin pod názvem Migrenal a kombinovat ho i s čajem Žlučník. Bylinná léčba se užívá dlouhodobě i v období, kdy bolesti hlavy nemáme.

V případě, že bolest hlavy začíná v oblasti temene a týlu hlavy jedná se zpravidla o problém spojený s močovým měchýřem a krční páteří. V tomto případě je vhodné popíjet čaj Serafin pod názvem Migrenal a kombinovat ho i s čajem Močový měchýř.

Ve všech případech je vhodné užívat hořčík, vitamíny řady B, tinkturu z pupenů Jinanu na lepší prokrvení a dbát na pravidelné masáže páteře zejména krční.

Pokud chceme předejít bolestem hlavy, !dodržujme pitný režim!, pravidelné cvičení a protahování a snižme příjem bílého rafinovaného cukru, který se dá nahradit přírodním cukrem, včetně výrobků z něj vytvořených.

 

Pokud spojíme informace získané z různých zdrojů, zjistíme, že na migrénu je možné použít velké množství rostlin. Jsou to mimo jiné argemone, arnika, bazalka, bobkový list, divizna, dobromysl, durman, heřmánek, hloh, ježunka Williamsova, jinan dvoulaločný (ginko biloba), jmelí, koniklec, kopretina řimbaba, kopřiva, koriandr, kozlík, kurkuma, levandule, lípa, majoránka, máta peprná, meduňka lékařská, merlík vonný, měsíček, oměj, oves, paulínie nápojová, pelyněk, petrklíč, petržel, petunie, rododendron, routa, rozmarýna lékařská, rulík zlomocný, řebříček, semicereus (královna noci), sporýš lékařský, svída krvavá, šišák, tabák virginský, třezalka tečkovaná, tymián, vachta třílistá, vrbová kůra nebo zeměžluč. I když alkohol může být jedním ze spouštěčů migrény, chmel byl používán k její prevenci, stejně jako marihuana.

 

Jeden čas měl můj přítel hodně silné migrénové stavy a jediné, co mu zabralo bylo kozí mléko a též sedmikráska

 Také kopretina řimbaba může zabránit záchvatům migrény. Její latinský název je Chrysanthemum parthenium náleží do čeledi hvězdnicovitých. Kopretina řimbaba je stejně účinná, ať se použijí její čerstvé listy nebo se použije forma tablet.