Bylinné sirupy

 

Bezový sirup z květů

 

Natrháme 20 trsů květů bezu
květy dáme do mísy a přelejeme 2,5 litru převařené vlažné vody
a přidáme 4 velké očištěné citrony - necháme 24hod. odstát.

Po 24hod. scedíme od květů přes plátýnko, citrony vymačkáme a dáme do velkého hrnce, přidáme 2kila cukru.Necháme zavařit a plníme do sklenic. Necháme vychladnout a uchováváme v lednici.

 

 

Meduňkový sirup

 

Na přípravu sirupu je třeba:
  • asi dvacet delších stonků meduňky
  • 1 kg krystalového cukru
  • 1 sáček (20g) kyseliny citrónové
  • 1,7 převařené vody
Ze stonků meduňky jsem otrhala lístky a namočila je do již zchladlé převařené vody. Stejné množství sirupu lze vyrobit i z menšího množství meduňky, ale když nějaký ten lísteček přihodíte, barva i chuť sirupu budou intenzivnější. Listy necháme pokud možno na chladném místě louhovat 24 - 48 hodin.

Další den listy odstraníme z jejich vodní lázně a tekutinu přelijeme, nejlépe přes plátno, do hrnce. Na sporáku pak zahříváme mírným plamenem. Přidáme cukr, kyselinu citrónovou a důkladně mícháme. Až se cukr rozpustí, necháme asi tři minuty přejít varem a je hotovo. Mírně zchladlý sirup plníme do vařící vodou vylitých a vysušených lahví.
 
V horkých dnech si tak můžeme smícháním s vodou nebo minerálkou připravit velmi chutný osvěžující nápoj.
 
 
 

Mátový sirup

 
Na přípravu:
  • větší svazek máty
  • 1 kg krystalového cukru
  • 1 sáček (20g) kyseliny citrónové
  • asi 2 litry převařené vody
Mátu důkladně opláchneme, otrháme lístky, namočíme je do zcela zchladlé převařené vody a necháme je na chladném místě louhovat 24 - 48 hodin.
Další den listy odstraníme a tekutinu přelijeme do hrnce, nejlépe přes plátno. Na sporáku ji pak zahříváme mírným plamenem. Přidáme cukr, kyselinu citrónovou a důkladně mícháme. Když se cukr rozpustí, necháme roztok asi tři minuty přejít varem. Mírně zchladlý sirup plníme do vařící vodou vylitých a vysušených lahví.
 
 
Šípkový sirup
 
Budeme potřebovat
1 kg zralých šípků
2 litry vody
1,5 kg cukru

Oprané šípky podrtíme a zalijeme vodou. Přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni 10 minut. Roztok přecedíme přes sítko a potom přefiltrujeme přes plátýnko. Čistou šťávu zahřejeme na 70°C a rozpustíme v ní veškerý cukr. Hend naléváme do skleníček a zátkujeme. Sirup je bohatým zdrojem vitaminu C.
 
 
Sedmikráskový sirup I

Sedmikrásky můžeme sbírat od května do zámrazu. Je to surivina, která je každému dobře dostupná, chce to jen trochu trpělivosti nasbírat 500 potřebných květů potřebných na sirup. Dbáme na to, aby květy byly z čistého nezaprášeného přostředí.

500 květů sedmikrásek přelijeme 3/4 litru vařicí vody. Přidáme na kolečka nakrájený, teplou vodou omytý citron, bez jader. Necháme do druhého dne vyluhovat. Pak přes husté plátýnko vylisujeme do smaltované kameninové nebo skleněné nádoby. Přidáme 75 dkg krystalového cukru, promícháme a svaříme do hustoty tekoucího sirupu. Horkým medem plníme menší skleničky. Sterilizace není nutná, protože med se nekazí a uložený v suchu a temnu vydrží i několik let.

Sedmikráskový sirup II

Velkou hrst květů sedmikrásek zalijeme 1 litrem vařicí vody a necháme 12 hodin stát. Potom přecedíme, prolisujeme a šťávu svaříme s 1/2 kg cukru do zhoustnutí. Užívá se proti kašli 2 - 4 lžičky denně.

"Medy" jsou nejen chutné do čaje a na chleba s máslem, ale jsou také léčivé při kašli, astmatu a chronickém zánětu průdušek.
 
 

Konopný sirup

Ingredience

konopí list (můžete i paličku)
pomeranč
citrón
cukr
voda

Postup

Konopný čerstvý nebo sušený list propláchneme vodou a vyplavíme tak nečistoty (použiváme biologicky pěstovanou marihuanu). Na 1 litr vody použijeme 5 hrstí konopných listů , 1 kg cukru, po 1 ks na plátky krájeného pomeranče a citrónu. Vše zahřejeme do bodu varu a necháme do druhého dne stát. Scedíme jemným plátnem a znovu zahřejeme. Plníme do lahví.

 

 

Pampeliškový sirup

Ingredience

100 ks květů
700 ml vody
1 kg cukru krystal
půl lžičky kys. citrónové (lépe šťávy z citrónu)

Postup:

Květy zalijeme horkou vodou a necháme do druhého dne vyluhovat. Přecedíme přes hustý cedník nebo přes plátno a vaříme s cukrem, až začne houstnout. Přidáme kys. citrónovou (citrónovou šťávu) a povaříme. Horké plníme do skleniček.

Pampeliška obsahuje inzulin, pomáhá při cukrovce, čistí krev a pročišťuje žaludek, má dobrý vliv na játra.

 

 

Jitrocelový sirup

Ingredience

2 plné hrsti jitrocele i s kořínky
750 g medu
1 litr vody
šťáva z 1 citrónu

Postup:

Nasbíráme jitrocel (samozřejmě v čistém prostředí) i s kořínky (lze i bez nich, ale nebude tak účinný). Velmi pečlivě jej opereme, kořínky promneme od hlíny a propláchneme do čista. Nakrájíme na kousky.

Vaříme v 1 litru vody 20 min. Slijeme, promícháme s medem a svaříme do hustého sirupu, přidáme šťávu z 1 citrónu, dáme do vhodných skleniček, uchováváme v chladu.

Jitrocelový sirup se používá jako přírodní prostředek na léčbu kašle, nachlazení, angíny a zánětu dýchacích cest. Chrání sliznice a snižuje jejich dráždivost. Uvolňuje (ztekucuje) husté hleny a ulehčuje vykašlávání, snižuje intenzitu a četnost kašle. Ulevuje při zánětech mandlí, průdušek a při astmatu. Má čistící účinky na náš organismus, neboť odvádí škodlivé látky z krve. A také má pozitivní vliv při žaludečních a střevních obtížích.